Ciekawostki

Najnowsze


auto, samochód, motoryzacja

Spaliny w dieslu
Samoczynne wypalanie filtra cząstek stałych w nowych pojazdach zlecane jest przez komputer pokładowy w razie potrzeby. Cała operacja nie jest niebezpieczna dla innych użytkowników ruchu, a tym bardziej dla kierowców takiego pojazdu. Jedyne co możemy zauważyć, to podkręcone obroty silnika oraz gwałtowny wzrost zużycia paliwa.

Co ciekawe, taką samą czynność możemy zrobić ręcznie, używając do tego specjalnych preparatów. Środki do czyszczenia filtrów DPF możemy kupić w każdym dobrym sklepie z częściami i akcesoriami samochodowymi, a także na lepszych stacjach benzynowych. Koszt jednego opakowania aerozolu to około 20-30 złotych. Jeżeli mamy już zakupiony preparat, to możemy zabrać się za czyszczenie DPF. W filtr wkładamy wężyk i dozujemy odpowiednią ilość płynu. Po kilku minutach nasz filtr powinien być już czysty. W przypadku jazdy na długich trasach proces wypalania sadzy z DPF odbywa się automatycznie.

Gorzej jest wtedy, gdy samochód służy nam w szczególności do przemieszczania się po mieście. Wówczas warto pomyśleć o tym, żeby przejechać się autem w jakąś trasę i od czasu do czasu przepalić filtr. Jeżeli chodzi o filtr cząstek stałych w autach z silnikiem diesla, to jego zadaniem jest utrzymywanie normy spalin. Wypala on bowiem sadzę, która miałaby wydostać się do atmosfery. Jeżeli jednak filtr jest zabrudzony, to jego funkcjonalność drastycznie spada. A należy pamiętać, że unijni urzędnicy każdego roku przygotowują coraz to ostrzejsze normy dla posiadaczy samochodów. I o ile w nowszych autach spełnienie ich jest możliwe, to ciężej jest ograniczyć emisję szkodliwych spalin z piętnastoletniego lub dwudziestoletniego auta. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest wtedy kupno nowego wozu, spełniającego normy ekologiczne.


 • Warsztat Samochodowy Diagnostic Car

  ul. Opolska 5a
  55-011 Siechnice / k. Wrocławia
  tel. 695 905 995
  email: kontakt@diagnostic-car.pl

  http://www.diagnostic-car.pl

Oto co uchwycił nasz reporter


auto
samochód
motoryzacja